Džinos Jasiūnienės ir Giedriaus Jonaičio paroda NE APIE KATINUS

Džinos Jasiūnienės ir Giedriaus Jonaičio paroda NE APIE KATINUS

12/03/2022–01/06/2023

Gruodžio 3 d. 17 val. Antakalnio galerijoje (Antakalnio g. 86, Vilnius) atidaroma Džinos Jasiūnės ir Giedriaus Jonaičio paroda NE APIE KATINUS. Atidarymo metu vyks gyvo garso Mario di Pasquale koncertas. Kviečiame dalyvauti!

Nuotraukos iš atidarymo vakaro >

Katinų mylėtoja dailėtyrininkė Vaidilutė Brazauskaitė-Lupeikienė:
„Kartais būna taip, kad neiginys nejučiom tampa teiginiu, būna ir atvirkščiai, todėl parodos pavadinimas „Ne apie katinus“ kelia būtent ir tokias mintis. „Ne apie katinus” – apie kasdienes refleksijas, aplinkos, potyrių atspindžius ir ne apie katinus, bet ir apie, nes ką akys mato, tą protas ir priverstas reflektuoti…
Šį rytą ėjau sau jau apsnigtu Senamiesčio šaligatviu ir galvojau, kad reiktų jau prisėsti ir pradėti rašyti apie įstabiųjų katinų ekspoziciją, kurią mums parengė Džina Jasiūnė ir Giedrius Jonaitis. Pakėliau akis į priešais pėdinančią moterį ir, tik pamanykit, – ji nešėsi medžiaginį pirkinių krepšelį su nupieštais katinais, jos kuprinė buvo išmarginta pilkų katinų siluetais, moteris net ryšėjo skarelę, padabintą katinine “paterna”. Pamaniau, kad tikrai – ženklas sėsti ir rašyti tokios gana neįprastos tematikos tekstą.
Animalistiniu žanru yra tekę pasidomėti, net esu sudariusi knygą, skirtą medžioklės temai dailės kūriniuose, bet apie katinų vaizdavimą meno kūriniuose dar neteko užsiminti.
Pati, prisipažinsiu, kad labai simpatizuoju katinių genties atstovams, namie murkia mylima mano Persų veislės katė, kartais papildau savo kolekciją vienu-kitu kūriniu, kuriame galima išvysti kates. Tai ir tapybos, ir grafikos, ir porceliano pavyzdžiai. Puikiausiai žinomas fb “katinų sindromas”, kai įdėjus svarbią informaciją sulaukiama nemažai “like”, o jau katinėlio foto, elementari, buitiška sukelia tikrą “like” piką.
Katinus galima sutikti vokiečių, flamandų etc. žanriniuose paveiksluose, bet ten jiems dažniausiai teikiamas statistų vaidmuo, įkomponuojant kur nors pastalėje, ant palangės arba prie tvoros.
Kiek rimčiau fokusavosi ties „katinų tema” visiems gerai žinomas britų menininkas Louis William Wain (1860-1939), tarsi apsėstas tapęs, piešęs kates ir katinus, toje kūryboje sublimavęs savo rūpesčius tol, kol tai netapo liguista manija. Britų menininkė, knygelių autorė bei iliustratorė Beatrix Potter (1866-1943) taip pat gana dažnai piešė kates ir jų padykusius vaikus, šiose žavingose iliustracijose lyriškai, romantiškai personifikavusi Viktorijos laikų jaukią kaimo idilę ir šeimynykščių rūpestį vieni kitais.
Džina Jasiūnė ir Giedrius Jonaitis sumanė atkreipti pagarbų dėmesį į šiuos kasdienio mūsų gyvenimo palydovus, kantriai laukiančius šeimininkų sugrįžtant, elegantiškai susiraitančius kojūgalyje ir šiaip labai kantriai išklausančius šeimininkų monologus, kartais pagarbiai pritariančius kukliu “miau”.
Džinos Jasiūnės su begaline kantrybe, grafišku filigranu piešti katinai, jų portretai pasižymi elegancija bei orumu, kiekvieno charakterį stengiamasi išreikšti savaip, per povyzą, spalvų žiburiavimą, plaukelių, vibrisių virpesius, per akylai stebinčias beveik žmogiško mąslumo ir išminties kupinas akis. Piešdama kailiuko tekstūras, plaukelį po plaukelio, menininkė tarsi įpučia savo piešiniams dvasią, gyvastį, per meditatyvų, neskubrų darbo procesą pasiekdama paprasto efekto, kai suvoki, kad tikras grožis, paslaptis, “dieviškoji kibirkštis” gali žiebtis ir piešiant naminį gyvūnėlį, o ne vaizduojant kažin kokius menamai dvasingus, rimtus siužetus.
Katinų portretai – pilnavertiški portreto žanro pavyzdžiai, tiesa, šiuo atveju vaizduojami ne žmonės, o jų geriausi naminiai draugai.
Giedrius Jonaitis ne vieną kartą parodose yra eksponavęs tokių beveik kosminių katinų portretus, išnyrančius šalia keisčiausių detalių bei vaizdinių, yra ir estampų, nemažai šmaikštuoliškai nupieštų charizmatiškų katinų, kurie kartais gali kelti baimingą pagarbą arba nuteikti gana linksmai.
Ne paslaptis, kad Giedrius Jonaitis yra kone šventasis katinų rezervato Salininkuose globėjas, šeriantis tuntą įvairiaspalvių „katukų”, fotografijose fiksuojantis jų gyvenimus, kasdienybę bei šventes. Kas tai? Ar socialinis reiškinys, ar šiaip jautraus žmogaus kasdienybė, noras save pralinksminti ir tuo pasidalinti su kitais? Nežinau, negaliu atsakyti… Tik žinau, kad man patinka ir piešti, ir fotografuoti Džinos ir Giedriaus katinai, o tuo pačiu ir visi kiti, dideli ir maži katinai… Miau!“

 

Įsigyk paveikslą
Arbatinukas Nr.1

Miglė Kosinskaitė. 2020 m.

Aliejus, drobė.

90×70 cm.

€950
Įsigyk paveikslą
Tiesiog Aistė

Džina Jasiūnienė. 2018 m.

Tapyba ant audinio, akrilas, aliejus.

120×100 cm.

€1900
Įsigyk paveikslą
Komoloko

Miglė Kosinskaitė. 2020 m.

Aliejus, drobė.

120×120 cm.

€2000
Edukacija